Nagelhus Schia Productions: “Thrice” av Damien Jalet

Kommer i salg - 15. mai 2026 kl. 10:00
onsdag 21. oktober 202621. okt 2026 19:00 Kjøp

Zetlitz
BILLETTER KR 150 - 325 (INKL. SERVICEAVGIFT)



Et dynamisk trekløver av vind, stein og vann. Nagelhus Schia er tilbake med en helaftens forestilling som inkluderer tre verk av stjernekoreograf Damien Jalet!

Nagelhus Schia Productions sterke dansekunstnere møter vindens kraft, steinens stillstand og vannets bevegelse med fysisk intensitet og presist samspill. Kroppene forvandles til skulpturelle former og bølger i en forestilling der dans, lys og musikk virker tett sammen.

Med en portefølje som inneholder samarbeid med artister som Radiohead og Madonna, samt filmskapere som Luca Guadagnino på Suspiria og Jacques Audiard på Emilia Pérez, er Damien Jalet en av verdens mest ettertraktede koreografer. Thrice, en forestilling i tre akter, er et levende bevis på hvorfor. Verkets kombinasjon av fysisk intensitet, teknisk briljans og poetisk koreografi som setter danseren i sentrum, har begeistret publikum, blant annet etter deres nylige besøk på Torinodanza.

Første del, Gusts, som kan oversettes til norsk som vindkast, akkompagneres av spesialkomponert musikk av stjernesaksofonist Bendik Giske. Med en uforutsigbar flyt dras danserne rundt som om vinden bærer dem – en hyllest til luft og pust.

Médusées tar for seg gorgonen fra gresk mytologi – en skikkelse som forvandler andre til stein med blikket. Tre mannlige dansere kjemper mot denne forsteiningen mens de beskytter og blir beskyttet om hverandre. Tre kvinnelige dansere tar rollen som gorgoner, alltid i et spill om å se og bli sett.

Forestillingen avsluttes med Brise-lames, et storslått stykke satt til en originalkomposisjon av pianist Koki Nakano. Danserne opptrer her som del av en bølge, samkjørte men kjempende mot kreftene som herjer rundt dem.

En spennende forestilling som du ikke vil gå glipp av.

«Nagelhus
Schia Productions viser seg som et av de fremragende kompaniene innen
samtidsdans.»

– Rando
Hannemann, Online Merker, 2. august 2025. Oversatt fra tysk.

Les anmeldelsen

«Sjelden
ser man en så perfekt samstemt, variert og kunstnerisk sterk forestilling.»

– Ditta
Rudle, Tanzschrift, 31. juli 2025. Oversatt fra tysk.

Les anmeldelsen

Og sitatet
fra Torino som jeg sendte sist:

«Upåklagelig
virtuositet og gripende, kroppslig innlevelse.»

– Alan
Mauro Vai, Teatrionline, 4. oktober 2026. Oversatt fra italiensk.

Les anmeldelsen

Dansere: Guro
Nagelhus Schia, Christina Guieb, Karima El Amrani, Nora Svendsgård, Vebjørn
Sundby, Shintaro Oue, Even Eileraas, Mason Kelly og Jon Filip Fahlstrøm.

Varighet:
1 time, uten pause.

ARRANGØR
Stavanger konserthus i samarbeid med Dansenett Norge

Dans

#Høst2026