Talte ord og spilte toner:

Alexander Hermansen synger Cornelis Vreeswijk


Det er duket for en trivelig formiddag i foajeen når Alexander Hermansen minner oss på sangskatten til den svenske viselegenden Cornelis Vreeswijk.


Hermansen har en lang karriere bak seg som sanger, skuespiller, pianist, forfatter, komponist, radioreporter, tv-tryne, reklamestemme og forskalingssnekker. Selv beskriver han seg som noe i nærheten av en løsgjenger innen kulturen, og allsidigheten er hans fremste kjennetegn.


Kjærligheten til den svensk-nederlandske visekunstneren Cornelis Vreeswijk har imidlertid vært en rød tråd. Vreeswijk er et av Hermansens store forbilder, og han har framført de klassiske visene i over ti år. Til Kulturnett Østfold forteller han at interessen for viser fikk et oppsving på Greåker videregående skole.

- Jeg mistrivdes med klassisk sangundervisning. Jeg sang Vreeswijk, fortalte han.


Sammen med Rolf Stagre høstet han god kritikk for forestillingen “Cornelis Cabaret” i 2007, og anmelderen i Fredrikstad Blad mente blant annet at du skal følge med når Hermansen setter i gang både snakketøyet: ”Den velformidlede ofte dobbeltbunnede, grove humoren, samt det stundom opprørte alvoret til Vreeswijk, ble akkurat passe kontrastert med drivende herlig, renspikket tøys og tull”, skrev avisen.  


Til konserten i Stavanger har han med seg fullt band.


Se Alexander Hermansen synge Cornelis på YouTube:



Del