2010 Konserthusets nest beste publikumsår noensinne
Med et publikumstall på 147.813 går 2010 inn som det nest beste siden Stavanger Konserthus åpnet i 1982, bare overgått av 2008 da vi hadde 155.033 besøkende. Med hele 209 arrangement fordelt på konsertsal, foaje og park er kapasiteten i dagens hus sprengt.
Programmet i hovedsalen
Året har vært preget av høy aktivitet, fordelt på mange sjangre og med flere store internasjonale navn på programmet. Blant artistene som gjestet Konserthuset i 2010 var blant andre Melody Gardot, Joshua Redman & Brad Mehldau, Peter Jöback, John Cleese og Ennio Marchetto. Et av høydepunktene var også danseforestillingen Rushes Plus med Inbal Pinto og Avshalom Pollak Dansekompani. Mange av de største norske artistene var også innom, som Gitarkameratene, Sissel, Sigvart Dagsland, Bjørn Eidsvåg, Ingrid Bjørnov , Odd Nordstoga, Kurt Nilsen, Rune Andersen, Nordic Tenors og Kari Bremnes. Blant de som samlet mest folk var Vamp & KORK som for andre gang turnerte sammen. En flott produksjon som ble varmt mottatt. Sist men ikke minst sto husets hovedbruker Stavanger Symfoniorkester for et bredt klassisk program gjennom hele året.
Utendørsarrangement i Bjergsted
En rekke fine utendørsarrangement ble også avviklet i 2010. I september inviterte et samlet Bjergsted under tittelen Bjergsted Live til åpen dag i kulturparken. Arrangmentet tok mål av seg til å vise frem bredden av det som finnes i parken, og ble en suksess.
Oppsetningen av ”Dyrene i Hakkebakkeskogen” ble spilt hele 8 ganger, for barnehager og familier. For samme aldersgruppe laget vi både ”Påske i Bjergsted” og ”Jul i Bjergsted”, der hele parken ble tatt i bruk. For ungdom var nok VG-lista konserten og Snoop Dogg de største attraksjonene. I tillegg trakk også Statoils etter hvert tradisjonsrike ”Til byen fra Statoil” flere tusen til parken.
Foajeen
En liten, men viktig del av tilbudet i Konserthuse er det som skjer i foajeen. Vårt årlige sommerarrangement ”Sommer i Bjergsted” med gratis konsert hver dag i hele juli er noe vi vet mange publikummere setter stor pris på. Høsten 2010 inviterte vi også til den nye serien ”Talte ord og spilte toner” i foajeen, og fortsatte serien ”Blått te lyst”.
De gode tallene for 2010 spesielt, og for de fire-fem siste årene generelt, lover godt for framtiden. Ikke bare er konkurransen om publikums oppmerksomhet, tid og penger stor. I 2012 flytter vi også inn i nytt konserthus med flere saler, flere arrangement og dermed høyere mål hva angår publikumstall. Kulturinteressen i regionen er stor, og vi ser med glede og forventning frem til om drøyt halvannet kunne tilby et mye mer omfattende program i det nye huset.
For kommentarer og ytterligere informasjon kan følgende kontaktes
Direktør Henrik Melsom Edvardsen, tel. 411 41 400
Kommunikasjonssjef Grete Straume, tel. 926 95 104
Adresse:
Stavanger Konserthus
Bjergsted
4007 Stavanger
E-mail: